4 způsoby, kterými hudba ovlivňuje naši psychiku

Hudba v nás umí vzbudit celou řadu emocí. Umí nás povzbudit při cvičení a sportu, umíme se při ní dojmout, když prožíváme něco silného a umí doprovodit celou řadu našich zážitků. Emoce v nás však nevzbuzuje jenom poslech hudby… Zpívání, hraní a další způsoby produkce hudby nám může pomoc vyjádřit pocity, které jsou pro nás těžko vyslovitelné. O tom, že hudba ovlivňuje naše prožívání není pochyb. A co vše nám její poslech či produkce může přinést? O tom si povíme v následujících odstavcích. 


Pomozte si při učení

Studie ukazují, že poslech hudby může mít pozitivní vliv koncentraci a učení. Tento efekt se projevil zejména při poslechu klasické hudby. Mozek je při poslechu instrumentální hudby stimulován a je v některých případech lépe schopen uchovávat nové, osvojované informace. Tato výhoda ale bohužel neplatí pro všechny. Někteří se při poslechu hudby nenaučí absolutně nic. Také se ukazuje, že pokud posloucháme hudbu s textem, máme tendenci pozorností utíkat spíše k významu zpívaných slov, což nám při učení naopak nepomáhá. Jak s touto informací naložit? Experimentujte! Zkuste si při příštím učení najít instrumentální hudbu, při které se budete cítit dobře a budete vnímat její pozitivní účinky na vaši koncetraci. Pokud se ukáže, že vám hudební doprovod při učení nesedí, hudbu vypněte a pokračujte dále bez ní. 


Vyjádřete své emoce

Jak jsem si pověděli v úvodu, hudba může být skvělým prostředkem pro vyjádření našich emocí. Jsou věci, které slovy vyjádříme jen těžko. Přesto se najdou písničky, které s námi v mnohých situacích a momentech v našem životě rezonují. Máme pocit, že se potkávají s tím co cítíme a přesně popisují to, co prožíváme. Jejich prostřednictvím můžeme naplno procítit náš zážitek a dovolit se vyjádřit emoce, které bychom jinak měli tendenci potlačit. Vyjádřit emoce prostřednictvím hudby můžete také její produkcí. Nemusíte být hudební virtuosové proto, aby vám hudba pomohla. Pokud máte chuť se hudebně vyjádřit a dosud neovládáte hru na žádný hudební nástroj, zkuste začít zlehka… Přeneste vaše pocity do rytmu, který vyťukáte na bubínek. Pokud na nějaký nástroj hrajete, tvořte svou melodii dle toho, na co myslíte. I tvůrčí proces může přinést úlevu. 


Relaxujte

Hudba pomáhá navodit pocity klidu, pohody uvolnění a odpočinku. Každý z nás má jiné hudební preference a pociťuje jiné prožitky při poslechu konkrétních melodií. Obecně vzato však meditativní skladby nám pomáhají při usínání či při relaxaci. Vyzkoušejte tento efekt také na sobě! V pohodlné poloze (v leže či v sedě) si na chvíli zavřete oči, zkoušejte pomalu, zhluboka dýchat a zaposlouchejte se do vámi zvolené melodie. Řiďte se vašimi pocity. Pokud vám hudba přinese odpočinek, pokračujte, pokud byste se cítili jakkoliv nepříjemně, relaxaci a poslech přerušte.   

Povzbuďte svou náladu

Vytvořte playlist pro svá ospalá rána. Nakopněte se pomocí živých, pozitivních písniček a sledujte, jak vám mohou pomoc zvednout náladu a dodat sílu a energii, se kterou se pustíte do toho, co vás daný čeká. Mějte také na paměti, že pokud se budete cítit smutní, smutné písničky vás v této náladě ještě více ukotví. Každý z nás občas potřebuje naplno prožít své trápení. Pak bychom ale měli opět hledat cestu k lepším prožitkům.

Hudba nás provází životem už po celá staletí. Její pozitivní účinky vedly například ke vzniku muzikoterapie, o které si povíme v příspěvcích na instagramu.

Připojte se k našemu newsletteru a získejte pravidelné tipy pro duševní pohodu