Dechová cvičení – jak s nimi začít a k čemu jsou dobrá?

“Nádech, výdech, uklidni se…” Tuhle větu slyšel alespoň jednou už snad každý z nás. Ale je tahle poučka vůbec k něčemu? Opravdu nám dýchání může při stresu či úzkosti pomoc? A pokud ano, jak správně dýchat, aby nám bylo lépe a jak s dechovými cvičeními začít? Právě tyto otázky si zodpovíme v tomto článku.

K čemu jsou vlastně dechová cvičení dobrá?

Díky dechovým cvičením můžeme ovlivňovat a kontrolovat řadu tělesných procesů. Pomáhají stabilizovat tepovou frekvenci, pomáhají při usínání, k uvolnění svalů nebo ke zmírnění.

Dechová cvičení ale také dobře působí při stavech psychické nepohody. Snáze s nimi zvládneme panické ataky a jiné stavy úzkosti i stresující situace z každodenního života. Proč? Stavy úzkosti jsou v našem těle pozorovatelné také na tělesné úrovni. Pokud je zrovna zažíváme, mění se poměr kyslíku a kysličníku uhličitého v naší krvi, máme tendenci dýchat mělce a zrychleně. Dechová cvičení nám pomáhají kontrolovat frekvenci a průběh dýchání, vrátit se zpět do rovnováhy a uvolnit se (více zde).

Jak začít?

Aby byla dechová cvičení opravdu efektivní, je dobré je pravidelně trénovat. Nácvikem získáme větší jistotu při provádění těchto technik a hlavně si je zautomatizujeme. Při vypjatých situacích pak bude jejich použití snazší.

Dechová cvičení můžeme trénovat každý den. Pro začátek je vhodné si pro ně vyhradit konkrétní čas a prostor, kdy nebudeme muset nikam spěchat, kdy nás nic neruší a kdy se cítíme dobře. Není to záležitost na hodiny… Dechovým cvičením se ze začátku při nácvicích věnujeme 5-10 minut.

Jednou s technik, se kterou můžeme při nácviku začít je třeba dýchání s našpulenými rty. Při tomto dýchání se můžeme soustředit na tempo dýchání, výdech je dvakrát delší než nádech. Cvičení je zároveň celkem jednoduché a proto vhodné pro začátečníky.

Jak na to?
1. Posadíme se, uvolníme ramena a krk.
2. Se zavřenými ústy se zhluboka nadechneme nosem a počítáme při nádechu do dvou.
3. Našpulíme rty, jako bychom chtěli zapískat.
4. Skrz našpulené rty vydechneme a počítáme při výdechu do čtyř.


Toto a mnohá další dechová cvičení vhodná pro počáteční nácvik jsou popsána v článcích zde a zde. Dvě jednoduché dechové techniky si ukážeme také v příspěvcích na IG/TikToku??? Dechovým cvičením a jiným technikám, které se hodí pro zvládání panických záchvatů se zvlášť věnujeme v tomto článku.  Aplikace Breathly- Just Breath přijde vhod těm, kteří při nácviku dechových cvičení ocení vizuální podporu.  

4-7-8 Dýchej!


4-7-8 je označení pro jednoduché dechové cvičení, které přináší uvolnění, pomáhá při usnutí a při úzkostech.    


Jak na něj?

  1. Posaďte se nebo si lehněte.
  2. Zhluboka se nadechněte nosem a počítejte v duchu při nádechu do 4 (Jedna doba by měla přibližně odpovídat 1 vteřině, nádech tedy trvá 4 vteřiny).
  3. Zadržte dech a v duchu při tom počítejte do 7.
  4. Vydechujte ústy tak, ať váš výdech potrvá zatímco napočítáte do 8.


Tento postup 4x zopakujte.

(Tady by byla hezká i podobná grafická animace, ale nenašla jsem ji v Češtině- šla by vytvořit? třeba i v barvách co používáte v dalších příspěvcích)

Dechová cvičení jsou nejefektivnější pokud se cvičí pravidelně. Jak na to? Přečtěte si o tom v článku na blogu. Více o 4-7-8 technice najdeš zde.

Krabicové dýchání

Krabicové dýchání je další užitečnou dechovou technikou, která přináší úlevu při stresu a úzkostech. Proč se jí říká krabicové dýchání??? Schéma dle kterého se provádí totiž připomíná krabici nebo čtverec.

Jak na to?

  1. Pohodlně se posaďte tak, ať máte chodidla na pevně na podložce a záda opřená o opěrku či zeď.
  2. Zhluboka se nadechněte nosem a počítejte přitom do 4 (1 doba by měla přibližně odpovídat 1 vteřině, nádech tedy trvá 4 vteřiny).
  3. Zadržte dech a v duchu počítejte do 4.
  4. Vydechněte ústy tak, abyste během výdechu napočítali rovněž do 4.


Postup můžete opakovat po dobu 4 minut, nikdy ale ne déle než vám bude příjemné.


(Tady by zase bylo fajn schéma třeba ve vaší grafice, které by vypadalo takto)

 
Více informací o krabicovém dýchání najdete zde. Dechová cvičení jsou nejefektivnější pokud se cvičí pravidelně. Jak na to? Přečtěte si o tom v článku na blogu.

Připojte se k našemu newsletteru a získejte pravidelné tipy pro duševní pohodu