Deník – proč si ho psát a tipy jak začít

S deníkovými zápisky se můžeme setkat ve filmech, knížkách, na instagramových profilech, také u youtuberů. Možná také osobně znáte někoho, kdo si deníkové zápisky v nějaké podobě vede. Deník je skvělý způsob pro uchování vzpomínek, pocitů, drobných detailů a také pro opětovné vyprávění příběhu. Věděli jste, že psaní deníku může také prospět vaší psychice? V tomto článku pojmenujeme 3 důvody, proč je dobré psát si deník a poradíme, jak s psaním začít.

Poznejte sami sebe

Psaní deníku je způsob, kterým si můžem prohlubovat vztah sami se sebou, poznávat se, zjišťovat naše přání, obavy, pocity a také sledovat, jak se vyvíjíme v čase. Z deníkových zápisků můžeme rozpoznat, jakým způsobem reagujeme v náročnýh situacích a co nám je pomáhá zvládnout.

Deník představuje osobní a bezpečné místo, kde se můžeme bez cenzury zaměřit na naše emoce a pojmenovat je, zjistit, co vlastně cítíme a vyjádřit na papír cokoliv co potřebujeme nějakým způsobem zpracovat, ale bojíme se to říct nahlas před ostatními. Velkou výhodou deníku je také to, že díky němu můžeme zjistit, co potřebujeme a vjádřit i ta nejtajnější přání.

Psaním deníku se tedy můžeme v každodenním shonu plném stresu, nároků, úkolů a požadavků vrátit zase sami k sobě, k tomu, kdo jsme, co teď potřebujeme a jak o sebe můžeme pečovat.

Buďte zdravější

Výzkumy poukazují na to, že psaní deníku může přispívat ke zlepšení nálady, mírnit stres a snížit riziko výkytu psychosomatických onemocnění, zvýšit psychickou odolnost a pozitivně ovlivnit psychickou pohodu. Některých zlepšení dosáhli lidé, kteří v deníku popisovali své hluboké myšlenky a emoce, dalším dopomohl deník vděčnosti a jiné techniky řízeného psaní deníku.

Vydejte se za svými sny

Deník nám nemusí sloužit pouze pro vyjádření pocitů. Jakmile si v něm píšeme o tom, jaké máme sny, co je našim cílem, můžeme jej také využít proto, abychom přemýšleli, jaké budou naše další kroky. co můžeme udělat pro to, abychom se přiblížili našemu cíli, co nám v plnění jednotlivých kroků pomůže, o koho či o co se můžeme opřít. V případě zádrhelu můžeme díky sepsání situace získat odstup, podívat se na věc o něco objektivněji a navrhnout další možnosti.

Jak začít?

Je dobré nepřepálit start. Psaní deníku představuje určitou formu rituálu, kterému se učíme. Pokud bychom na sebe byli hned ze startu příliš přísní a zavázali se k tomu, že budeme každý den hodinu analyzovat sedět nad papírem s tužkou a zaobírat se svými nejhlubšími myšlenkami a přicházet s hromadou možností jak se přiblížit k cíili, mohli bychom toho brzy mít plné zuby, znechutit si deník, či se cítit provinile, že jsme svůj závazek nesplnili.

S psaním deníku je tedy dobré začít pozvolna, najít si pár minut, chvíli, kdy zrovna máme prostor, otevřít si třeba poznámky v telefonu, prázdný dokument ve Wordu nebo si vzít papír a tužku, prostě cokoliv, co nám bude příjemné a zároveň, co budeme mít snadno dostupné.

A o čem pro začátek psát? O čemkoliv, co nám přijde na mysl a chceme to ze sebe dostat ven. Může to být třeba nápad na nový projekt, něco, co nás zrovna trápí a frustuje nebo něco z čeho máme zrovna neskutečnou radost… Nic samo o sobě nepřichází? Pak je dobré se zaměřit na daný okamžik, ve kterém se nacházíme, uvědomit si, kde jsme, jak nám teď zrovna je, co bychom teď potřebovali a začít odsud. Skvělým začátkem může být také popis toho, co rádi děláme, za koho se považujeme, jací jsme a jaké jsou naše role,ve kterých se nacházíme s našimi blízkými, ve škole, v práci v jiném prostředí…

Pro psaní deníku existují různé techniky. Některé se zaměřují na pozitivní, jiné podporují naše sebepoznání prostřednictví sebereflexních otázek, další jsou zase zaměřené na dosahování cílů a snů. Práci s deníkem ovšem využívají také fitness trenéři, lidé co se snaží změnit své návyky spojené s jídlem či spánkem a spousta dalších. Některé z výše zmíněných technik si přiblížíme v našich příspěvcích na IG/TikToku.

Připojte se k našemu newsletteru a získejte pravidelné tipy pro duševní pohodu