Kdy a proč vyhledat psychickou podporu?

Když nás bolí v krku, máme horečky, vyhledáme pomoc lékaře, necháme se vyšetřit, zjistíme, s jakou nemocí se potýkáme a následujeme navrženou léčbu. S našimi psychickými potížemi by to mělo fungovat úplně stejně. Spousta lidí se ale bohužel stydí o svých potížích mluvit a když už se rozhodnou vyhledat profesionální pomoc, neví na koho se obrátit. V tomto článku si povíme, kdy a proč je dobré vyhledat pomoc terapeuta a také jak je můžeme najít. 

Psycholog, psychoterapeut, psychiatr, krizový intervent?

Odborníků na duševní zdraví je spousta a vyznat se v hromadě pojmů rozhodně není jednoduché. Kdo je tedy kdo? Psycholog je každý absolvent pětiletého vysokoškolského studia Psychologie. Někteří psychologové směřují například do pracovní sféry, kde pomáhají třeba s výběrem zaměstnanců či s řešením konfliktů na pracovišti. Kliničtí psychologové se věnují diagnostice a psychoterapii, po škole absolvovali ještě 5 let práce ve zdravotnickém zařízení/ambulanci zkušeného klinika a úspěšně složili atestační zkoušky. Psychoterapeuti poskytují psychoterapie a měli by pro to mít patřičné vzdělání a také psychoterapeutický výcvik. Psychiatr je lékař. Má vystudovanou medicínu a může předepisovat léky pro zmírnění symptomů duševních onemocnění. Krizový intervent má absolvovaný kurz krizové intervence a je schopen poskytnout psychosociální podporu lidem v krizi. Jedná se například o ztrátu blízké osoby nebo o jiná náročná životní období. Krizová intervence bývá poskytována telefonicky na linkách důvěry, prezenčně v krizových centrech, ale také prostřednictvím chatu s interventy.       

Jak poznám, že potřebuji odbornou pomoc?

Říct si o pomoc není žádná ostuda, naopak to vyžaduje spoustu kuráže. Jak ale poznám, že odbornou podporu potřebuju? Psychická podpora je určena všem lidem, kteří se necítí dobře, kteří potřebují změnu v životě a rádi by ve své náročné situaci získali oporu. Určitě vyhledejte odborníka, pokud vaše psychické potíže snižují kvalitu života a omezují vás v každodenních činnostech a ovlivňují vaše vztahy, práci či studium. Psychoterapeut, krizový intervent či další odborníci na duševní zdraví vám mohou pomoc také pokud si nevíte rady s tím, jak se svou situací naložit a jak si pomoc. Pozorujte, co se ve vás odehrává. Mezi příznaky duševních onemocnění patří například stavy úzkosti, beznaděj, bezmoc, samota, záměrné vyhýbání se druhým, vztek či poklesy nálad, které nejsou přiměřené situaci. Na své problémy nemusíte být sami. Nebojte se říct si o pomoc, kterou potřebujete.   

V čem je psychoterapie přínosná?

Na psychoterapautických sezeních se můžete naučit efektivní strategie pro zvládání svých obtíží. Postupně směřujete vaše kroky k pozitivní životní změně a ke zmírnění a odstranění tíživých symptomů. Na psychoterapii se také učíte pracovat s vašimi silnými stránkami a zdroji energie a pohody. Psychoterapeutická sezení vám poskytnou bezpečný prostor, kde můžete sdílet své starosti a najít pochopení v náročných situacích.

Krizová intervence vám může pomoc zorientovat se ve vaší situaci a zhodnotit vaše možnosti. Interventi také poskytují bezpečný prostor, naslouchají vám a neodsuzují.

Rozhodli jste se vyhledat pomoc odborníka, ale nevíte kde? Velký rozcestník pomoci plný kontaktů na odborníky ve vašem okolí nabízí stránky projektu Nevypusť duši. Najdete ho zde. Jak fungují krizové chaty a krizové linky? S čím se na ně můžete obracet a kde? To se dozvíte v našich příspěvcích a na našem webu

Připojte se k našemu newsletteru a získejte pravidelné tipy pro duševní pohodu