Krizové linky

Co jsou “linky důvěry”?
Telefonické krizové linky nebo také Linky důvěry slouží jako podpora komukoliv, kdo se zrovna ocitl v naléhavé, obtížné situaci, v krizi, ve které by potřeboval podporu. Linku důvěry můžeme kontaktovat také v případě, že se v tíživé situaci nachází někdo z našich blízkých a my o něj máme starost.

Jak linky důvěry fungují?
Na linkách důvěry pracují proškolení krizoví interventi, se kterými můžete mluvit si o tom, co vás trápí, vyjádřit své emoce a najít podporu. Spolu s krizovými interventy procházíte různé možnosti, které ve své situaci máte a plánujete další kroky. Interventi vás poté mohou odkázat na další návaznou, dlouhodobější pomoc.  

S čím se na linku důvěry můžu obracet?
Na linku se často obrací lidé s depresemi, úzkostnými stavy, panikou, lidé, kteří prožívají úmrtí blízké osoby, rozchod, šikanu, ztrátu zaměstnání, velkou životní změnu, stres, vyhoření a spoustu jiných potíží.


Lidé si často myslím že linky důvěry slouží pouze pro lidi s myšlenkami na sebevraždu. To je ale mýtus. Linka důvěry je tady pro každého, kdo se ocitne v jakékoliv náročné situaci. Nikdo nebude srovnávat závažnost vašeho problému s problémy ostatních.   

Jak se na linku důvěry dovolám?

Linek důvěry existuje více. Uvádíme ti 3 užitečné kontakty:

116 111 – Linka bezpečí – nonstop provoz – pro děti mládež a studující do 26 let- https://www.linkabezpeci.cz/
116 123 – Linka 1. psychické pomoci- nonstop provoz- pro dospělé od 18 let http://linkapsychickepomoci.cz/
116 000 – Linka pro rodinu a školu- nonstop provoz- pro rodiče, kteří mají starost o své dítě https://linkaztracenedite.cz/ 

Pokud se na linku nedovoláte, zkuste to po chvíli znovu.

Obrátit se na linku důvěry není ostuda. Nebojte se říct si o pomoc a podporu, kterou potřebujete. Více se o linkách můžete dočíst zde. 

Připojte se k našemu newsletteru a získejte pravidelné tipy pro duševní pohodu