Poruchy příjmu potravy
Poruchy příjmu potravy jsou jedním ze závažných psychiatrických onemocnění, které zahrnují změny jak v oblasti psychické, tak i somatické. Téměř vždy jsou spojené s nespokojeností se sebou sama a s vysokými požadavky na vzhled nebo výkon. Jedním ze spouštěčů může být i nízká sebehodnota a přílišný důraz na to, jak nás vnímají a přijímají ostatní.

Mezi nejčastější poruchy příjmu potravy patří mentální anorexie, mentální bulimie a záchvatovité přejídání, existuje ale i celá řada dalších poruch příjmu potravy, mezi nimiž nejsou vždy jednoznačné kontury. Proto mnohdy hovoříme o tzv. spektru poruch příjmu potravy.
Poruchy příjmu potravy a jejich projevy
Také nadměrné používání sociálních médií může být spojeno s chováním, které vede k poruchám příjmu potravy. Riziko může být vyšší u dospívajících a mladých dospělých, kteří tráví více času na sociálních sítích a mají účty na více platformách.
Narušený vztah k jídlu
Nespokojenost sama se sebou
Vysoké požadavky na vzhled nebo výkon
Narušená sebehodnota a sebeúcta

Mentální anorexie
Tato porucha příjmu potravy je charakterizovaná zejména úmyslným snižováním tělesné hmotnosti. Pacienti s tímto onemocněním drží velmi přísné diety, nadměrně cvičí a mají silné výčitky svědomí, pokud snědí cokoliv, co mají v seznamu „zakázaných potravin“. Pacienti se začínají vyhýbat stravě, kterou dříve běžně jedli, změny v chování odůvodňují tím, že pouze „jedí zdravě“. Vyhýbají se sladkým nebo tučným jídlům a mnohá jídla nebo skupiny potravin z jídelníčku úplně vynechávají.
Mentální bulimie
Je porucha příjmu potravy charakterizovaná zejména opakujícími se dietními režimy, záchvaty přejídání, spojenými s přehnanou kontrolou tělesné hmotnosti a
následným uměle vyvolaným zvracením nebo zvýšeným užíváním projímadel či jiných léků/přípravků k redukci hmotnosti. Lidé, kterých se mentální bulimie osobně dotýká, mají obvykle narušené vnímání vlastního těla, tedy zkreslené představy o tom, jak vypadají, jak by chtěli vypadat a sebe sama v zrcadle vidí daleko „silnější“ než skutečně jsou.


Záchvatovité přejídání
Tato porucha příjmu potravy se vyznačuje podobně jako mentální bulimie zejména opakujícími se záchvaty přejídání, po kterých nenásleduje vyvolané zvracení. Lidé s těmito obtížemi střídají různé diety, neznají míru vyváženého a dostatečného stravování, mnohdy přejedením řeší nahromaděný stres. Období diet se u nich střídá se silnými výčitkami svědomí, že určitou situaci nezvládli a začínají pak s dietou znovu.
Tipy k prevenci poruchy příjmu potravy
Úsilí o prevenci zahrnuje především snížení negativních rizikových faktorů, jako je nespokojenost s tělem, deprese nebo zakládání sebeúcty na vzhledu. Naopak je potřeba zvyšovat ochranné faktory, jako je sebedefinice neorientovaná na vzhled. Dále také nedržet diety, pokud k tomu není zdravotní důvod.
Prevence by ovšem měla začínat již v rodině (rodiče by neměli k dětem mít nevhodné poznámky, například: „Ty kalhoty si neber, jsi v nich tlustá/ý“ nebo „Nepřidávej si už to jídlo, nevejdeš se do šatů“. Dále se dá preventivně působit již s malými dětmi, se kterými bychom měli o jídle mluvit. Žádná jídla zbytečně nezakazovat, spíše vysvětlovat, v jakém množství a z jakého důvodu jsou pro fungování lidského organismu potřeba.
Pozitivní vnímání těla
Budování sebeúcty
Vyvážený přístup ke stravě a pohybu
Kritické uvažování k informacím na internetu především ohledně idealizovaných představách vzhledu
Eliminace stresu
Zdravé vztahy v rodině, s přáteli, ve škole nebo v práci
Řešení poruchy příjmu potravy
Terapie je u všech poruch příjmu potravy náročná a trvá zpravidla několik měsíců i let. U těžkých forem poruch příjmu potravy volí lékaři u pacientů hospitalizaci. Někteří pacienti před pobytem v nemocnici volí raději ambulantní léčbu u psychiatra, psychoterapeuta a nutričního terapeuta. Léčba je vždy otázkou kombinace pomoci a podpory z oblasti dostatečného stravování a fungování organismu (lékaři rozličných odborností, nutriční specialisté) s terapeutickým postupem v oblasti psychiky (psychologové, psychoterapeuti, sociální pracovníci).
Centrum Anabell, z. ú. – www.anabell.cz
Telefonická krizová pomoc Linka Anabell
Iporadna – iporadna@anabell.cz,

