Poruchy spánku

Poruchy spánku zahrnují problémy s kvalitou, načasováním a množstvím spánku, které mají za následek zhoršené fungování během dne. Existuje několik různých typů poruch spánku a bdění, z nichž nejčastější je nespavost. Mezi další patří obstrukční spánková apnoe, parasomnie, narkolepsie a syndrom neklidných nohou. Spánek je základní lidskou potřebou a je zásadní pro fyzické i duševní zdraví.

Projevy poruch spánku

Používání elektronických zařízení v noci může narušit jak kvantitu, tak kvalitu spánku. Aby se tomu zabránilo, stále větší počet odborníků na spánek doporučuje držet technologie mimo ložnici.

Nespavost

Syndrom neklidných nohou, což je stav, kdy se nohy pohybují nebo třesou kvůli nepříjemným pocitům

Spánková apnoe, kdy dochází k opakovaným zástavám dechu během spánku a k následnému snížení saturace kyslíku v krvi

Porucha chování v REM spánku

Narkolepsie, což je vzácná neurologická porucha se čtyřmi klasickými projevy: náhlé usínání, kataplexie (náhlá ztráta kosterního svalstva), spánkové ochrnutí a spánkové halucinace

Prevence poruch spánku

Dobrý spánek je stejně důležitý jako třeba pravidelný pohyb nebo zdravá strava. Špatný spánek má okamžité negativní účinky na hormony, výkon během dne a mozkové funkce.

Tipy k prevenci poruch spánku

Dodržování zdravého spánkového režimu
1
Aktivní život
2
Omezení kofeinu a alkoholu, vyhnout se nikotinu • Nejíst velká jídla před spaním
3
Přemístění technologií z ložnice do jiné místnosti
4
Příjemné prostředí ve spací místnosti - tma, pocit bezpečí, ticho a příjemná teplota
5
Spát pouze v noci a být aktivní přes den
6
Vytvoření zdravé večerní rutiny pro zklidnění těla i mysli
7

Řešení poruch spánku

To, kolik spánku potřebujeme, se liší v závislosti na věku a člověk od člověka. Většina dospělých potřebuje každou noc asi sedm až devět hodin klidného spánku. Případné potíže se spánkem jsou spojeny s fyzickými i emocionálními problémy.