Používejte sociální sítě vědomě

Desítky minut, někdy až hodiny sjíždění videí na Tik Toku nebo Instagramu. Znáte to? Důvodů, proč tímto způsobem ,,zabíjíme čas” může být mnoho, od nudy přes prokrastinaci až k vyhýbání se řešení problémů či povinností v reálném životě. Jak dostat sociální sítě pod kontrolu, abychom byli my jejich pánem a ne naopak? 

Sledujte tvůrce, kteří vás inspirují 

Šli byste na kávu s někým, s kým nesdílíte sympatie? Nejspíš ne… Stejně jako si vybíráme okruh lidí kolem sebe v našich životech, tak stejně záleží pouze na nás, koho se rozhodneme sledovat na sociálních sítích. Vybírejme si proto tvůrce, kteří nás inspirují a vyvolávají v nás pozitivní emoce. 

Pokud totiž sledujeme jenom osoby, se kterými máme tendenci se srovnávat a říkat si, jak se mají lépe, našemu duševnímu zdraví to škodí. Navíc si musíme uvědomit, že sociální sítě neodráží úplnou realitu, a tak vše vnímejte s nadhledem. Autenticita je pojem, který se řeší čím dál více, proto pokud patříte mezi tvůrce, buďte ke svému publiku co nejvíce upřímní a opravdoví. 

Stanovte si denní limit 

Instagram v tomto roce zavedl možnost ztlumit si oznámení na určitou dobu. Reagoval tak především na mladší generaci, která na sociálních sítích tráví velkou část svého dne. Důležité ale je, abyste vy sami věděli, kolik času na sociálních sítích trávíte a stanovili si denní limit. 

Digitální detox 

V dnešní době už asi všichni používáme internet k práci nebo ke studiu, proto je složité se digitálnímu světu vyhnout úplně. Zkuste si ovšem stanovit jeden víkend nebo alespoň den v měsíci, kdy necháte všechny technologie vypnuté. Vydejte se do přírody, pečujte o své vztahy nebo si udělejte čas na oblíbenou aktivitu. 

Ověřujte si fakta

Na internetu dnes může sdílet kdokoliv cokoliv. Proto dávejte také pozor, jaké informace konzumujete a především vždy přemýšlejte kriticky. Zejména u důležitých témat důvěřujte odborníkům v daném oboru. Algoritmus na sociálních sítích nám totiž ukazuje takový obsah, který souzní s našimi názory a pohledem na svět. Uvědomění si těchto bublin může předcházet extrémním názorům nebo zbytečných konfliktům na internetu. 

Připojte se k našemu newsletteru a získejte pravidelné tipy pro duševní pohodu