První pomoc při panickém záchvatu

Panický záchvat nebo také panická ataka označuje neočekávaný stav, který provází náhlá a intenzivní úzkost, strach, ale také řada fyzických projevů. Tyto příznaky obvykle odezní do půl hodiny, většinou však trvají kratší dobu. S panickým záchvatem se může setkat kdokoliv a kdekoliv. Nepřichází pouze při vypjatých, stresujících situacích. Může nás postihnout při cestě do školy či práce nebo třeba během aktivit s kamarády. V následujících odstavcích si řekneme něco o tom, jak takový panický záchvat rozpoznat, a co se s ním dá dělat.    

Jak vypadá panický záchvat?

Mezi časté příznaky panického záchvatu patří právě silná neutišitelná úzkost a strach. Tyto pocity se nemusí objevovat ze známé příčiny, naopak, mnohdy přichází velmi nečekaně. Osoby, které zažily panický záchvat udávají, že během něj měly pocit, že mohou každou chvíli zemřít. Mezi časté fyzické projevy patří třes, pocení, zrychlené bušení srdce, dušnost, potíže s dýcháním. Není tedy divu, že osoby, které ataku zažívají, mají pocit, že je postihl infarkt.

Panický záchvat obvykle po několika minutách odezní. Epizody panické ataky se ale mnohdy nevyzpytatelně opakují a snižují kvalitu života těch, co jimi trpí.  

Co dělat při panickém záchvatu?

Jak už bylo řečeno výše, panický záchvat se některými symptomy může podobat také srdeční příhodě či jiným tělesným potížím. Je důležité tyto potíže vyloučit. Pokud si nejste jistí, zda se jedná o panickou ataku a pociťujete výše popsané příznaky, vyhledejte lékařskou pomoc, zavolejte záchranku. Pokud již ale víte, že se jedná o panický záchvat zkuste následující:  

1.Pojmenujte, co se děje
Posaďte se, pokud je to možné, opřete se zády o pevnou zeď či jinou oporu za vámi a mějte chodidla pevně na zemi… Máte panický záchvat… Ten ale nebude trvat věčně. Připomeňte si, že zanedlouho odezní. Ujistěte sebe samé o tom, že vám v dané chvíli nehrozí žádné nebezpečí.

2. Zklidněte svůj dech
Při panické atace mají lidé tendence dýchat rychle a mělce. To může vést k hyperventilaci a mdlobám, proto je důležité zklidnit svůj dech. Jak na to? Pomoc mohou různá dechová cvičení. Při panickém záchvat se doporučuje provádět hluboký nádech nosem a dlouhý výdech ústy. Důležitá je frekvence nádechů a výdechů. Při panických záchvatem může s dechem pomoc například tato animace. Dalším dechové cvičení, kterým se lze při panické atace řídit najdete v tomto videu. 

3. Metoda 5-4-3-2-1

Tato technika vám pomůže vrátit se zpět do přítomného okamžiku a zaměřit svou pozornost na realitu kolem vás.
Pojmenujte:    5 věcí, které vidíte kolem sebe (může to být skvrna na stropě, oblečení…),
                            4 věci, kterých se můžete dotknout (vlasy, podlaha…),
                            3 věci, které můžete slyšet (rozhovory druhých, vítr, tramvaj v dálce…),
                            2 věci, jejichž vůni můžete cítit (čerstvý vzduch, parfém, jídlo…),
                        1 věc, jejíž chuť můžete cítit (hořkost na jazyku, žvýkačka, káva…).

A co bude dál?
S panickými záchvaty je dobré dále pracovat. Nemusíte na to být sami. Pokud trpíte panickými záchvaty, vyhledejte odbornou pomoc psychologa, psychiatra. Na terapiích se můžete naučit techniky, které vám budou pomáhat při zvládání panických záchvatů, terapeuti vám zároveň mohou pomoci najít a odstranit příčiny vašich panických atak. Pomoc může také medikace. Užitečné kontakty na odborníky ve vašem regionu najdete například zde. Mimo kontakty na psychoterapeuty najdete na stránkách také užitečné kontakty na krizové linky a chaty, na které se můžete obrátit, pokud se necítíte dobře, potřebujete podporu a rady v otázkách duševního zdraví.

O panických atakách si můžete přečíst více například zde. Všechny informace uvedené v tom článku a mnohé další můžete najít zdezde a zde. Přejeme hodně sil všem, kteří se s panickými záchvaty potýkají.

Připojte se k našemu newsletteru a získejte pravidelné tipy pro duševní pohodu