Úzkost
Úzkost se projevuje pocity napětí, ustaranými myšlenkami a fyzickými změnami jako je pocení, třes, závratě nebo rychlý srdeční tep. Lidé s úzkostnými poruchami mají obvykle opakující se rušivé myšlenky nebo obavy. Často se ze strachu vyhýbají nejrůznějším každodenním situacím. Úzkost ale není totéž jako strach, i když se to občas zaměňuje. Úzkost se považuje za reakci orientovanou na budoucnost a dlouhodobě působící reakci široce zaměřenou na rozptýlenou hrozbu. Naopak strach je přiměřená, na přítomnost orientovaná a krátkodobá reakce na jasně identifikovatelnou a konkrétní hrozbu.
Projevy úzkosti
Forma úzkosti spojená s používáním internetu může vypadat jako závislost na sociálních sítích, která vede k podrážděnosti, úzkosti, depresi a izolaci od reality. To může mít vliv na kvalitu spánku, schopnost soustředit se a pracovat, a také na osobní vztahy. Proti těmto formám úzkosti je důležité nastavit si zdravé návyky používání internetu a sociálních sítí.
Pocit neklidu, zranění nebo napjatosti
Častá únava
Přehnané obavy a představa vždy nejhoršího scénáře
Nepříjemný pocit mezi lidmi
Bolesti svalů, hlavy nebo břicha
Zrychlený tep
Pocení
Potíže se soustředěním
Prevence úzkosti
Prevence úzkosti je důležitou součástí udržení dobrého duševního zdraví. Existuje mnoho strategií, které mohou pomoci minimalizovat riziko vzniku úzkosti a udržet ji pod kontrolou.
Tipy k prevenci úzkosti
Zdravý spánkový režim
Pravidelný pohyb
Dechová cvičení a meditace
Vyvážená strava
Budování zdravých vztahů v rodině, s přáteli, v práci nebo ve škole
Čtení
Zapisování svých emocí a myšlenek do deníku
Vyřazení alkoholu, nikotinu a drog ze života
Vitamíny a bylinky
Omezený čas strávený v digitálním světě
Řešení úzkosti
Pokud trpíte úzkostí, neváhejte vyhledat odbornou pomoc a podporu, která pomůže překonat obtíže a zlepšit duševní zdraví.
První pomoc při úzkosti v nouzovém stavu
Pomoc odkazuje na stránku Nevypusť Duši

