Víš, co je to FOMO a jak na něj vyzrát???

FOMO = fear of missing out = obava z toho, že o něco přicházíš, že ti uniknou důležité okamžiky, aktivity, zážitky, zprávy, která vede k tomu, že impulzivně kontroluješ telefon, jestli ti náhodou někdo nepíše, trávíš hodiny prohlížením stories a příspěvků ve feedu s myšlenkou, že bys přece taky měl/a dělat to, co ti úžasní influenceři a nebo aktivní kámoši. Když tyhle úžasné věci zrovna nezažíváš, cítíš se nanic.

FOMO tě taky přinutí kývnout na každou pozvánku, výzvu, akci, už proto, aby ti náhodou něco neuniklo…

Zní ti to povědomě??? Pak možná FOMO potkalo i tebe. Ale neboj! Dá se s ním pracovat!

3 základní kroky:

1. Soustřeď se na to, co máš, co se ti daří, co zažíváš – oceň sám/sama sebe za to, co umíš, připomeň si, co skvělého zažíváš nebo jak se zvládáš poprat s překážkami… Skvělým nástrojem pro tohle ti může být třeba psaní deníku.

2. Uprav sledovány obsah– polož si otázku: „Proč tyhle příspěvky sleduju a co ve mně vyvolávají?“ Pokud se po jejich shlédnutí necítíš dobře, nejsou motivující a nemáš z nich radost, zvaž, zda je nebude lepší ze sledovaných odstranit.

3. Neopouštěj reálný svět – dělej to, co ti dělá radost, co tě naplňuje. Užívej si čas s lidmi, kteří tě znají a mají rádi, nehledě na to, kolik lajků má tvoje fotka. Mysli na to, že sociální sítě jsou prostředím, kde jsou prezentovány pouze střípky reálného života. Vidíme na nich pouze to, co ostatní chtějí, abychom viděli.

Tyto tipy a další podrobnější informace o FOMO najdeš třeba tady.

Připojte se k našemu newsletteru a získejte pravidelné tipy pro duševní pohodu