Zlepšete svou náladu pomocí těchto 5 potravin

Každý z nás občas bojuje se špatnou náladou. Každodenní stres a nároky, které jsou na nás kladeny představují velkou zátěž pro naši psychiku samy o sobě. Nemluvě o tom, když se přidají ještě jiné starosti či psychické potíže… Je mnoho způsobů, jak si náladu zlepšit. Někomu pomáhá jít si zacvičit, někdo se potká s kamarády, jiným zase pomůže čas o samotě u oblíbeného seriálu. Věděli jste ale, že naši náladu ovlivňuje také jídlo, které jíme? Některé potraviny díky svým vlastnostem příznivě působí na naši psychiku. Které to jsou? Pět z nich představíme v tomto článku!


1. Listová zelenina

Listová zelenina jako například špenát, polníček, kapusta, obsahuje kyselinu listovou a vitamín B. Tyto látky pozitivně ovlivňují náladu tím, že napomáhají produkci neurotransmiterů, jako je serotonin. Serotoninu se také přezdívá hormon štěstí a jeho optimální hladina se pojí právě s dobrou náladou a energií.

2. Tučné ryby
Losos, makrela, pstruh. Tyto ryby jsou nabité omega-3 mastnými kyselinami, o kterých je známo, že zmírňují příznaky deprese a úzkosti a zároveň podporují zdraví mozku.


3. Bobulovité ovoce

Borůvky, maliny, jahody. Bobule obsahují spoustu antioxidantů, které pomáhají bojovat proti stresu.

4. Celozrnné potraviny

Celozrnné výrobky včetně celozrnné rýže a quinoy obsahují komplexní polysacharidy. Ty poskytují komplexní výživu a tím se také podílí na produkci serotoninu v těle. Navíc při jejich konzumaci nedochází k prudkým výkuvům hladiny cukru.

5. Oříšky

Mandle, vlašské ořechy, lněná semínka a chia semínka jsou bohaté na hořčík, který napomáhá snižování stresu regulací neurotransmiterů ovlivňujících náladu.

Další potraviny, které pozitivně ovlivňují psychiku si tento týden představíme také v příspěvcích na Instagramu! 

Připojte se k našemu newsletteru a získejte pravidelné tipy pro duševní pohodu